Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Marii Konopnickiej w Krośnie jest samodzielną szkołą publiczną kształcącą na I i II etapie edukacyjnym.

Jesteśmy szkołą z tradycjami, pierwsi uczniowie przekroczyli jej progi 2 października 1938 roku.

• Uczymy w systemie jednozmianowym. Lekcje rozpoczynają się o godz. 8.00 i kończą najpóźniej o godz. 14.20.
  • Pracę świetlicy dostosowujemy do potrzeb rodziców.
  • Pracujemy w dziesięciu przestronnych, wyposażonych w tablice interaktywne i inne pomoce naukowe salach lekcyjnych.
  • Wykorzystujemy współczesne narzędzia pracy z uczniami takie jak e-booki, e - podręczniki, programy edukacyjne.
  • Posiadamy pracownię laptopową, gdzie każde dziecko pracuje przy osobnym stanowisku, oraz Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej w bibliotece.
  • Zajęcia sportowe odbywają się na sali gimnastycznej. Przy sprzyjającej aurze ćwiczymy na boisku ze sztuczną nawierzchnią lub na placu zabaw. Uzupełnieniem zajęć są organizowane wyprawy na górskie szlaki Beskidu Niskiego, rajdy nocne i rowerowe oraz wyjazdy na lodowisko, na basen, wyjścia na stadion lekkoatletyczny.

Ważnym miejscem w szkole jest duża biblioteka. Dzieci korzystają z tradycyjnego, wciąż wzbogacanego księgozbioru, oraz książek w wersji elektronicznej, biorą udział w konkursach i projektach organizowanych przez nauczyciela bibliotekarza. Tradycyjnie uczestniczymy w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, która ma na celu kształcenie nawyków i zainteresowań czytelniczych oraz ćwiczenie uwagi i koncentracji. Bierzemy udział w ogólnopolskim konkursie „Wielka Liga Czytelników” i krajowej akcji „Noc Bibliotek”, organizujemy też wystawy.

Postęp technologiczny mobilizuje nas do ukierunkowania edukacji na selektywne i mądre korzystanie z zasobów internetowych. Na szkolnej stronie internetowej uczniowie, w swojej zakładce, mają dostęp do katalogu przydatnych do nauki i zabawy linków. Sprawnie korzystamy z narzędzi TIK (Technologie Informacyjno - Komunikacyjne), z którymi nauka stała się ciekawsza i łatwiejsza. Uczymy bezpiecznego korzystania z internetu, przestrzegania praw autorskich, respektowania zasad Netykiety oraz sposobów wyszukiwania grafiki i muzyki na wolnych licencjach, tworzenia bazy materiałów edukacyjnych.

Dzieciom z młodszej grupy wiekowej oferujemy opiekę w dwóch grupach świetlicowych. Godziny ich otwarcia dostosowujemy do realnych potrzeb pracujących rodziców (aktualnie 6.45 – 16.30).

Zajęcia na świetlicy to:

• zabawa w grupach: budowanie z klocków, gry planszowe, szachy i warcaby,
  • malowanie, rysowanie, orgiami – przygotowywanie wystaw,
  • śpiewanie,
  • konkursy,
  • codzienne spotkania z książką – głośne czytanie,
  • odrabianie w ciszy zadań domowych,
  • aktywność w kolorowej i bezpiecznej salce zabaw,
  • w porze letniej - każdą wolną chwilę spędzamy na przyszkolnym placu zabaw lub boisku  sportowym na świeżym powietrzu.

Posiadamy swoją stołówkę, gdzie smaczne, codziennie świeże posiłki przygotowywane są na miejscu. Ponadto nasi uczniowie korzystają z programów; „Mleko w szkole” oraz „Owoce w szkole”.

Pomagamy

Aktywnie uczestniczymy w akcjach charytatywnych, np. „Szlachetna paczka”, „Góra Grosza”, „Adopcja serca” - pomoc dziewczynce z Wysp Zielonego Przylądka w Afryce. Zbieramy nakrętki, baterie, makulaturę, zabawki i pomoce szkolne dla dzieci przebywających w szpitalu – akcja „Miś”. Uczestniczymy aktywnie od 2009 r. w akcji „Pola nadziei” wspierającej krośnieńskie hospicjum oraz angażujemy się w zbiórki i wolontariat na rzecz schroniska dla zwierząt.

Chronimy

• W roku szkolnym 2016/17 przystąpiliśmy do ogólnopolskiego programu „Chronimy dzieci”.
  • Monitorujemy otoczenie szkoły i korytarze.
  • Zapewniamy opiekę pielęgniarską w szkolnym gabinecie.
  • Organizujemy prelekcje i zajęcia edukacyjne z zakresu bezpieczeństwa w świecie rzeczywistym i wirtualnym.

Rodzice

• Współpracują ze szkołą aktywnie działając w Radzie Rodziców: współorganizują zabawy, konkursy, wycieczki, spotkania, projekty.
  • Czytają dzieciom w klasie przez 15 minut „na dzień dobry” chętnie włączając się w akcję „Cała Polska czyta dzieciom”.
  • Opowiadają o swoich pasjach i wykonywanych zawodach podczas spotkań z dziećmi na lekcjach.
  • Kontaktują się na bieżąco z wychowawcą i nauczycielami za pomocą dziennika elektronicznego, co zapewnia szybki dostęp do informacji nt. dziecka.

Uśmiechamy się, bo lubimy wspólnie i pomysłowo spędzać czas: „Dzień kapelusza”, szkolny konkurs „Mam talent”, „Dzień pierniczków”, „Baśni czytanie na dywanie”, „Dzień szalonych fryzur”, chodzimy na spektakle teatralne i musicale, uczestniczymy w koncertach, odwiedzamy muzea, poznajemy sztukę filmową uczestnicząc w programie „Nowe horyzonty edukacji filmowej”, spotykamy się z ciekawymi ludźmi: pisarzami, poetami, aktorami, jeździmy na klasowe wycieczki i „Zielone szkoły”.

Aktualnie uczy się w naszej szkole ponad 80 dzieci, które rozpoczęły naukę w wieku 6 lat. Wszyscy pomyślnie zaadoptowali się do funkcjonowania w warunkach szkolnych, dobrze radzą sobie z nauką, emocjami, biorą aktywny udział w lekcjach, zgodnie się bawią. Łatwo uczą się języka angielskiego podczas zabaw i gier na tablicy interaktywnej, zajęć prowadzonych metodami aktywnymi, dostosowanymi do wieku.

Zapraszamy także do odwiedzenia naszej strony internetowej na Facebooku.